Garderoby

Wiele osób zastanawia się nad sensownością zaprojektowania garderoby w swoim domu.

Niektórzy sądzą, że bardziej praktyczne będzie kupienie kilku szaf i postawienie ich tam, gdzie teoretycznie najbardziej mogą okazać się potrzebne. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować właśnie na takie rozwiązanie, jednak ono sprawdza się głównie na małym metrażu, a więc w typowych mieszkaniach.

W domu jednorodzinnym zaś warto rozważyć wydzielenie osobnej garderoby i to już na etapie sporządzania projektu domu. Ma to nie tylko walory użytkowe, ale również ekonomiczne ponieważ koszt garderoby będzie niższy w porównaniu z wydatkami na kilka szaf wnękowych.

W związku z tym, że garderoba stanowi oddzielne pomieszczenie, to zazwyczaj jest dużo bardziej pojemna i większa niż szafa, więc w garderobie zmieści się więcej ubrań.

Jednocześnie nie trzeba się męczyć z niedomykającymi się frontami.

Osoby, które mają problem z utrzymaniem idealnego porządku w szafach będą z kolei zachwycone faktem, że w garderobie wszystko pozostanie za zamkniętymi drzwiami i nie będzie straszyć domowników.

Należy też podkreślić, że w garderobie można również przechowywać deskę do prasowania, kosz na brudną odzież przeznaczoną do prania oraz świeżo wypraną czy nawet drabinkę.

Garderoba porządkuje przestrzeń

Garderoba pozwala w dużym stopniu uporządkować przestrzeń mieszkalną, a także umożliwia wygospodarowanie więcej miejsca w pokojach.

Tak się dzieje, ponieważ nie ma potrzeby ustawiania szaf albo budowania pawlaczy.

W ten sposób właśnie dzięki garderobie w domu panuje ład, a wszystkie ubrania oraz wiele rzadko używanych przedmiotów można swobodnie przechowywać za zamkniętymi drzwiami.

Co więcej, wszystkie rzeczy można tak porozwieszać i poukładać w garderobie, że nie ma potrzeby dodatkowego ich prasowania po zdjęciu z wieszaka.

Bardzo przydatna okazuje się też garderoba zlokalizowana przy wejściu. Jeżeli w takiej garderobie ustawi się jakieś siedzisko, jak taboret, ławeczkę czy fotelik, można wkładać buty wygodnie siedząc, a nie na stojąco.

W każdym razie niezwykle przestronnie będzie się prezentować nawet stosunkowo niewielki hol lub korytarz, jeżeli w jego pobliżu zostanie zaprojektowana garderoba/szatnia i dzięki temu ubrania i buty znikną z przedpokoju.

Z kolei usytuowanie małej garderoby niedaleko strefy gospodarczej, a więc koło kotłowni albo garażu, pozwoli odizolować ubrania i obuwie używane do pracy w ogrodzie, które raczej rzadko bywają czyste.

Wszystko w jednym miejscu

Ubrania porozwieszane w różnych szafach powodują niekiedy trochę zamieszania, kiedy zajdzie potrzeba natychmiastowego znalezienia jakiejś kreacji.

Kiedy mamy w garderobie przewidziane osobne miejsca na okrycia wierzchnie, stroje formalne, ubrania sezonowe, do codziennego użytku, bieliznę, obuwie i dodatki, to odszukanie konkretnej rzeczy nie będzie stanowić żadnego problemu.

Dużą zaletą garderoby jest także możliwość optymalnego wykorzystania przestrzeni.

Często bywa, że pomieszczenia na poddaszu ze skosami nie są zbyt komfortowe w użytkowaniu i zazwyczaj pojawia się problem, jak je zagospodarować. Garderoba zaś sprawdzi się idealnie nawet na bardzo niskich skosach. Można wtedy zlokalizować tam drążki wieszakowe bądź półki.

Podobnie daje się wykorzystać miejsce pod schodami.

Z kolei w długich i wąskich pokojach wystarczy wstawić ściankę działkową, aby uzyskać wydzieloną przestrzeń na garderobę.

Garderoba to oszczędność miejsca

 

Garderoba umożliwia idealne dopasowanie wymiarów szafek, półek i szuflad do gabarytów przedmiotów, jakie mają być w niej przechowywane. Warto zarazem postawić na regulację wysokości półek, co pozwoli w wygodny sposób ją zmieniać w zależności od potrzeb w danym momencie.

To oczywiście miejsce na sam mebel, ale także przestrzeń przed nią. Szczególnie będzie to dotkliwe w przypadku otwieranych, a nie przesuwnych drzwi. Wtedy oprócz standardowych 60 cm należy założyć drugie tyle przed szafą.

W każdym razie nic nie będzie można tam postawić, ponieważ nawet przy drzwiach przesuwnych trzeba liczyć się z otwieraniem szuflad.

Jeżeli szafa będzie miała długość rzędu 230-250 cm, to okazuje się, że jest wystarczająco dużo miejsca na komfortową garderobę z szafami po obu stronach, ale także wygodnym przejściem pomiędzy nimi na szerokość 110 cm.

Wybór pomiędzy szafą a garderobą zależy w zasadzie od rzeczywistych potrzeb i gustu domowników.

W klasycznie urządzonych wnętrzach zabytkowa szafa może stanowić swoistą ozdobę, więc takie kwestie też należy uwzględnić.

Kluczowa będzie jednak wygoda użytkowania. Jeżeli nie ma miejsca na w miarę obszerną garderobę, to może się okazać, że jest problem z przejrzeniem się w lustrze.

Natomiast ciekawym rozwiązaniem aranżacyjnym bywa lustro umieszczone w drzwiach przesuwnych szafy.

meble na wymiar lublinmeble kuchenne lublinmeble łazienkowe lublinmeble salonowe lublinszafy lublingarderoby lublinmeble biurowe lublinmeble sklepowe lublinmeble nietypowe lublinsprzęt agd lublin